Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Haluk Bilginer (1954-..) 
5 Haziran 1954 günü sigortacı Tahsin Bey ile ev hanımı Bedriye Hanım´ın üç çocuğundan ortancası olarak dünyaya geldi. İzmir Türk Koleji mezunudur. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan´ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazete Devamı
Doğum: 1954 - .. (66 yaşında)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Güle Güle (1999) ...... Kasap

Biyografi
5 Haziran 1954 günü sigortacı Tahsin Bey ile ev hanımı Bedriye Hanım´ın üç çocuğundan ortancası olarak dünyaya geldi. İzmir Türk Koleji mezunudur. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan´ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi´nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır´ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu´nda konuk oyuncu olarak çalıştı. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü´ne girdi.


Devlet Konservatuvarı´ndaki eğitimini bitirdikten sonra Devlet Tiyatrosunda çalıştı. 1977´de İngiltere´ye Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi´nde (LAMDA) bünyesinde eğitimini sürdürdü. 1980 - 1993 yılları arasında İngiltere´de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptı. EastEnders dizisinde uzun dönem (1985–1989 arası) canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman rolüyle ün kazandı.

Gençlik yıllarında İngiltere´de ünlendi.Öyle ki,İngiltere´deki bir dergiye "en seksi Türk" başlığıyla kapak oldu.

1987 yılında ilk defa Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul´a geldi ve bu filmin setinde 1992´de evleneceği Zuhal Olcay ile tanıştı. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. 1992´de evlendikten sonra çift, Hollywood´da "Indiana Jones" dizisinde, Türkiye´de de Yavuz Özkan´ın "İki Kadın" filminde birlikte rol aldı. Show TV´de sunduğu Sıcağı Sıcağına adlı reality show sayesinde ünlendi. 1996´da Tomris Giritlioğlu´nun 80. Adım filminde, ardından "İstanbul Kanatlarımın Altında", "Usta Beni Öldürsene", ve "Masumiyet" gibi ödüllü filmlerde rol aldı.

Oyunculuğunu tiyatro sahnesinde sürdürmek isteyen Haluk Bilginer, 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu´nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi. Bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması´nı kiralayıp inşaata başladı ancak 1996´da çıkan yangınla bütün emekler boşa gitti; yine de yılmayan Bilginer ve Olcay topluluktan ayrılarak 1999´da Moda´da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi´ni kurdular. Pop müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile 2006 yılında evlenen sanatçının bu evlilikten Nazlı adında bir kızı bulunmaktadır.
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.