Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Genco Erkal (1938-..) 
Genco Erkal (d. 28 Mart 1938, İstanbul) Türk tiyatro sanatçısı. Robert Kolej´den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi´nin Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal 1959 yılından başlayarak Türkiye´nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve Devamı
Doğum: 1938 - .. (82 yaşında)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi

Biyografi
Genco Erkal (d. 28 Mart 1938, İstanbul) Türk tiyatro sanatçısı. Robert Kolej´den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi´nin Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal 1959 yılından başlayarak Türkiye´nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu´nu kurdu. Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanı sıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarların oyunlarını yönetti. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi.

Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri arasında Yaroslav Haşek´ten Aslan Asker Şvayk, Gogol´den Bir Delinin Hatıra Defteri, Bertolt Brecht´ten Galileo, Maxwell Anderson´dan Yalınayak Sokrates, Nâzım Hikmet´ten Kerem Gibi, Can Yücel´den Can sayılabilir.

Senfonik konserlerde Prokofiev´in Peter ile Kurt, Stravinski´nin Askerin Öyküsü, Fazıl Say´ın Nâzım adlı yapıtlarını anlatıcı olarak seslendirdi.

Önemli uluslararası film festivallerinde gösterilen ve birçok ödül kazanan At, Faize Hücum, Hakkâri´de Bir Mevsim, Camdan Kalp ve uzun bir aradan sonra 2008 yılında çevrilen Pazar-Bir Ticaret Masalı filmlerinin baş rolünde oynadı. TRT Televizyonu için Haldun Taner´in ünlü müzikli oyunu Keşanlı Ali Destanı´nı yönetti ve oynadı.

Değişik yıllarda birçok kez "yılın en iyi erkek oyuncusu", "en iyi tiyatro yönetmeni" seçildi, yaşam boyu başarı ödülleri kazandı. 1982 yılında At ve 1983 yılında Faize Hücum filmleri ile "en iyi erkek oyuncu" dalında Antalya Film Festivali´nde iki kez Altın Portakal aldı.

1993-1998 yılları arasında, Paris´te ve Avignon Festivali´nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, üç Fransız yapımında rol aldı: Nâzım Hikmet´ten Sevdalı Bulut, Philippe Minyana´dan Ou vas-tu Jérémie? ve Paulo Coelho´nun ünlü romanından uyarlanan Simyacı.

2008 senesinde kendi yazdığı ve yönettiği Sivas´93 isimli belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatroseverlere sunmuştur. Oyun 1993 yılında Sivas`ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu almıştır. Bu oyunu ile Pertevniyal Lisesi tarafından 2008 yılının en iyi tiyatro ödülünü almıştır.

2009 senesinde, ABD´li tarihçi ve tiyatro yazarı Howard Zinn tarafından 1999 yılında yazılan Marx in Soho adlı tek kişilik tiyatro oyununu güncelleyerek Marx´ın Dönüşü adıyla sahnelemeye başlamıştır.


 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.