Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Belgin Doruk (1936-1995) 
Türk sinemasının ´Küçük Hanımefendi´ ismiyle anılan yıldızı Belgin Doruk, 1952´de ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film´in açtığı yarışmayı Ayhan Işık ve Mahir Özerdem ile birlikte kazanarak sinemaya geçti ve ilk filmi olan ´Çakırc Devamı
Doğum: 1936 - 1995 (59 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Kırık Plak (1959) ...... Leyla
Son Beste (1955) ...... Nermin

Biyografi
Türk sinemasının ´Küçük Hanımefendi´ ismiyle anılan yıldızı Belgin Doruk, 1952´de ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film´in açtığı yarışmayı Ayhan Işık ve Mahir Özerdem ile birlikte kazanarak sinemaya geçti ve ilk filmi olan ´Çakırcalı´nın Definesi´ni çevirdi.1953´te yapılan güzellik yarışmasında Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Türk sinemasının bir döneminde en çok film çeviren ve en çok sevilen oyuncu oldu.Sinemada ilk çıkışını, ´Yeşil Köşkün Lambası´ filmiyle yaptı.Enver Paşa´nın yeğeni olan Yönetmen Faruk Kenç[1] ile evlenip boşanan Doruk´un bu evlilikten Gül(1955-) adında bir kızı oldu, daha sonra yapımcı Özdemir Birsel ile evlendi ve bu evliliğinden de Aydın (1967-) adında bir oğlu oldu.Zeki Müren´le birçok filmde başrol oynadı (1955´te ´Son Beste´, 1959´da ´Kırık Plak´, 1961´de ´Hep O Şarkı´, 1962´de ´Bahçevan´, 1963´de ´İstanbul Kaldırımları´, 1964´de ´Hayat Bazen Tatlıdır´).1964 yılında Orhan Elmas´ın yönettiği ´Duvarların Ötesi´ adlı filmde Tanju Gürsu ile başrolü paylaştı. Ayhan Işık ile iyi bir ikili oluşturdu ve birlikte çevirdikleri ´Küçük Hanımefendi´ serisi çok tutuldu. Melodramların ve duygusal güldürülerin değişmez oyuncusu oldu.1970´te yapılan 2. Adana Film Festivali´nde ´Yuvanın Bekçileri´ filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 1975´ten sonra sinemadan ayrılan sanatçı, 26 Mart 1995 yılında İstanbul´da hayata veda etti.

 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.