Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Cezmi Baskın (1949-..) 
Cezmi Baskın, tiyatroya Bakırköy Halk Evi´nde amatör olarak başladı. Daha sonra aynı tiyatroda stajyer oyuncu olarak çalıştı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi´nde tahsilini tamamlayan Cezmi Baskın, Ayla Algan ve Beklan Algan& Devamı
Doğum: 1949 - .. (71 yaşında)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi

Biyografi
Cezmi Baskın, tiyatroya Bakırköy Halk Evi´nde amatör olarak başladı. Daha sonra aynı tiyatroda stajyer oyuncu olarak çalıştı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi´nde tahsilini tamamlayan Cezmi Baskın, Ayla Algan ve Beklan Algan´ın eğitmenliğini üstlendiği LCC Language and Culture Center´da tiyatro eğitimi aldı. Bir süre Grup Oyuncuları´nda çalışan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatroları´nda da çalıştı. Ankara Sanat Tiyatrosu´nda zorunlu şehir değiştirmeler ve askerlik süresi hariç uzun yıllar hizmet verdi. Bu tiyatronun genç oyuncular yetiştirme çabalarına eğitmen olarak katıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosu´nda iki sezon oynadı fakat daha sonra tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu´na geri döndü. TRT´de dramalarda oynadı, az da olsa dublaj çalışmaları yaptı. Sinema filmleri, TV dizileri ve tiyatroyu yan yana yürütmeye çalışan Baskın, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Gökkuşağı Oyuncuları´nda çok sayıda oyun yönetti ve gençlik oyunları sahneledi.

Yurt dışında gözlem ve inceleme gezileri yaptı. Oradaki Türk ve yabancılara eğitmen olarak deneyimlerini aktarmaya çalıştı. Yurt dışında Türklerin yaptığı oyunlarda oynadı. Avusturya´da Afro - Asiatische Institut´da workshop çalışmaları yapan Cezmi Baskın, kendi projelerini de Avrupa´nın çeşitli kentlerinde uyguladı ve oynadı. Robert Schneider´in Pislik isimli oyunu ile İsviçre, Avusturya ve Almanya´ya turne düzenledi.

Bugüne kadar hiçbir reklam filminde rol almayan Cezmi Baskın, ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) ve FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) üyesidir.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi´nin geleneksel Nazım Günleri´nde, Yılmaz Onay tarafından, okuma tiyatrosu olarak sahnelenen Nazım Hikmet oyunlarında, 2004 yılından bu yana gönüllü olarak rol almaktadır.

Ödülleri
10. ÇASOD Oyuncu Ödülleri 2003 "Jüri Özel Ödülü" (9 filminin diğer oyuncuları Serra Yılmaz, Ali Poyrazoğlu, Ozan Güven, Fikret Kuşkan, Rafa Radomisli ve Esin Pervane ile birlikte)
14. Altın Koza Film Festivali 2007, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Beynelmilel)
6th Pune International Film Festival 2008 (Hindistan), "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Beynelmilel)
7th Karachi International Film Festival 2009 (Pakistan), "En İyi Başrol Oyuncusu" ödülü (Beynelmilel)
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.