Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Bedia Muvahhit (1987-1994) 
Kadıköy Terakki Mektebi ve Notre Dame de Sion Lisesi´nde okumuş ve küçük yaşta Fransızca ve Rumca öğrenmiştir. Öğrenimini sürdürürken o yıllarda kurulan Telefon Şirketi´nde çalışan ilk kadınlardan biri oldu. 1921´de Erenköy Kız Lisesi´nde Fransızca ö Devamı
Doğum: 1987 - 1994 (7 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Gençlik Rüzgarı  (1964) ...... Janet Ronald
Anasının Kuzusu (1964) ...... Safinaz
Son Beste (1955) ...... Prenses Ruhsar
Beklenen Şarkı (1953) ...... Zekinin annesi

Biyografi
Kadıköy Terakki Mektebi ve Notre Dame de Sion Lisesi´nde okumuş ve küçük yaşta Fransızca ve Rumca öğrenmiştir. Öğrenimini sürdürürken o yıllarda kurulan Telefon Şirketi´nde çalışan ilk kadınlardan biri oldu. 1921´de Erenköy Kız Lisesi´nde Fransızca öğretmenliğine başladı.Sanat yaşamı 1908´de başlamış sayılır. Ancak 1914´te yeni kurulan Darülbedayi´ye girdi. İlk filmi, 1923 yılında Muhsin Ertuğrul´un teklifiyle başladığı Halide Edip Adıvar´ın Ateşten Gömlek romanından sinemaya uyarlanan filmdir. Bu filmde canlandırdığı Ayşe karakteri ile Türk sinemasının Neyyire Ertuğrul´la birlikte ilk kadın oyuncularından biri oldu.1923´te, Ceza Kanunu adlı oyunla sahneye çıkmasıyla tiyatro yaşamı da başlamış oldu. Sanat yaşamı boyunca 200´ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol aldı. Bedia Muvahhit, 1975 yılında Şehir Tiyatroları´ndan emekli oldu. 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.