Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Muazzez Kurdoğlu (1920-1996) 
Asıl adı Muazzez Yücesoy Lutas olan sanatçı, 1920 yılında Amasya´da doğdu. Babası, Giriftzen Asım Bey´dir. Ankara Muallim Mektebini bitirdikten sonra. 6 Mayıs 1936 yılında yapılan sınavlarda başarı göstererek Ankara Devlet Konservatuvarı& Devamı
Doğum: 1920 - 1996 (76 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Kambur (1973) ...... Alinin Annesi
Kopuk (1972) ...... Paşa Nine

Biyografi
Asıl adı Muazzez Yücesoy Lutas olan sanatçı, 1920 yılında Amasya´da doğdu. Babası, Giriftzen Asım Bey´dir. Ankara Muallim Mektebini bitirdikten sonra. 6 Mayıs 1936 yılında yapılan sınavlarda başarı göstererek Ankara Devlet Konservatuvarı´nın Tiyatro Bölümü´ne kaydoldu. Böylece sanatçı, konservatuvarın tiyatro bölümünde eğitime başlayan ilk 11 öğrenci arasındaki üç kadın öğrenciden biri oldu. 1941 yılında mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları´nda çalışmaya başladı. 1950´li yıllar boyunca çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı, birçoğunda başrol oynadı. Bu dönemde sanat camiasının dikkatini çeken genç oyuncu, 1960´lı yıllardan itibaren sinemada da roller almaya başladı ve kariyerini pekiştirdi. Uzun sanat yaşamı, 1985 yılında yaş haddini doldurdurması dolayısıyla sona erdi ve emekli oldu. Muazzez Yücesoy, kendisi gibi tiyatro kökenli olan Haluk Kurdoğlu ile evlenmiş ve bu evlilikten Cem Kurdoğlu adında bir çocuğu olmuştur. 1996 yılında, 76 yaşındayken yaşama veda eden Muazzez Yücesoy Kurdoğlu, sanatçı ve tiyatrocu Işıl Yücesoy´un da halasıdır.
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.