Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Aliye Rona (1921-1996) 
Sinema ve tiyatro oyuncusu. Filmlerinde Anadolu kadın tiplemeleriyle büyük beğeni kazanmıştır. Değeri bilinemeyen diğer bir çok sanatçı gibi bir kenarda yaşlılar evinde tek başına hayata gözlerini yummuştur. Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu´nda o Devamı
Doğum: 1921 - 1996 (75 yaşında vefat etmiş)
..fotoğraf

Fotoğraflar

Filmlerinden..

Filmografi
Paprika Gaddarın Aşkı (1972) ...... Falcı
Ankara Ekspresi (1970) ...... Büyükanne
Meçhul Kadın (1970) ...... Orhanın Annesi

Biyografi
Sinema ve tiyatro oyuncusu. Filmlerinde Anadolu kadın tiplemeleriyle büyük beğeni kazanmıştır. Değeri bilinemeyen diğer bir çok sanatçı gibi bir kenarda yaşlılar evinde tek başına hayata gözlerini yummuştur. Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu´nda okudu. 1930´ların sonlarında Kadıköy Halkevi´nde amatör tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı. İzmir Şehir Tiyatrosu´nda birlikte oynadığı Zihni Rona ile evlendi. Tiyatro ve sinema sanatçısı Aliye Rona, yaşamının son günlerini sürdürdüğü huzurevinde, 29 Ağustos´ta hayata gözlerini yumdu. Yüksek tansiyon sonucu sağ tarafı felç olan ve Bakırköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi´nde tedavi gördükten sonra Pendik´teki özel Sevgi Yuvası Huzurevi´ne yerleştirilen Aliye Rona, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle gece saat 02.30´da öldü.
 Girilen Son Haber  
 Biyografi-Kişisel Detaylar
 Filmografi
 Foto Galeri
 Film Listesi
 TV Dizileri
 Haberler
 Web Siteleri
 Mesaj Bırak / Mektup Yaz
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.