Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Paprika Gaddarın Aşkı (1972)-Renkli
Duygusal |
Claude Ciari’nin gitarıyla ‘Johnny Guitar’ (1954) (Victor Young). Kadir ve patronu Turgut.
Kadir; “Kendi derdimde, içki kadehlerinin içindeyim.”
Turgut; “Seviyorsun biliyorum. Sevgini gururuna fed..
Devamı
Yönetmen : Ülkü Erakalın
Senaryo Yazarı: Vecdi Uygun Bülent Oran Yapımcı: Erol Solak Müzik: Baysan Yüksel Görüntü Yönetmeni: Kaya Ererez
 
Oyuncular
Kadir İnanır
(1949-..)
Rol: Kadir
Zeynep Aksu
(1949-..)
Rol: Paprika
Turgut Özatay
(1927-2002)
Rol: Turgut
Hüseyin Zan
(1931-2011)
Rol: Oski
Erol Solak
(1939-..)
Rol: Gaddar
Atilla Ergün
(1939-1998)
Rol:
Lale Belkıs
(1938-..)
Rol: Lale
Aliye Rona
(1921-1996)
Rol: Falcı
Nedret Güvenç
(1930-..)
Rol: Paprikanın Annesi
Nubar Terziyan
(1909-1994)
Rol: Mestan
Suna Selen ( Gaddarın Karısı ) - Feridun Çölgeçen ( ) - Yaşar Şener ( ) - Hasan Ceylan ( ) - Hakkı Kıvanç ( Çingene ) - Faik Coşkun ( ) - İhsan Bayraktar ( Çingene ) - Oktay Yavuz ( Kumarbaz ) - Celal Yonat ( Çingene ) - Cevdet Özalaş ( Çingene ) - Sabahat Işık ( ) - Muzaffer Yenen ( Doktor ) -
 
Filmin Konusu
Claude Ciari’nin gitarıyla ‘Johnny Guitar’ (1954) (Victor Young). Kadir ve patronu Turgut.
Kadir; “Kendi derdimde, içki kadehlerinin içindeyim.”
Turgut; “Seviyorsun biliyorum. Sevgini gururuna feda ettiğin bir aşkla (ne demekse) seviyorsun. Seviyorsun değil mi?”
Kadir; “Evet, çok. Kendimi unutacak kadar çok seviyorum.”
Turgut; “Beni dinle öyleyse. Git artık. Sevgini ara, sevgine koş. İçki kadehleri bir yerden sonra ölümü oluyor insanın, sonu oluyor.”
Kadri; “Ne yapabilirim?”
Turgut; “Seni bekleyen, seninle mutlu olmaya hazır bir insan var. Ona koş.”


‘Paprika’nın (1935) (Erich von Stroheim) (Nil Yayınevi–1963) (Çeviren: Günseli Tunç) en az başarılı Yeşilçam uyarlaması. Beyoğlu’nda bir kumarhane. Sarışın Oski ve Oktay Yavuz da sıkı kumarbazlar ama Kadir tüm paralarını alıyor. O gece Mestan’ın kemanı eşliğinde Çingene güzeli Paprika’nın dansını izliyoruz. Kadir kazandığı ‘serveti’ ona verir. Genç kızın ‘mükâfat’ olarak verebileceği yalnızca öpücüğü varmış. Paprika o kadar alımlı ki Oski de sırnaşır. Sonrası ‘The Ventures’ın ‘Diamond Head’ (1965) (Carmen Lombardo / Gus Kahn / Johnny Green) melodisiyle kavga dövüş. Oski yiğit biri değil galiba. Yediği dayağın acısını çıkarmak için Kadir’i arkadan bıçaklatır.
Kan revan içindeki kahramanımıza gazino patronu Turgut ve şarkıcı Lale yardımcı oluyor. Bir sağlık merkezine götürmek isterler ama O (böyle filmlerden alıştığımız biçimde) karşı çıkar; “Hayır, hastane istemem.” Kanunla bir sorunu olduğu ortada ama ne olduğu belirtilmiyor. Yatakta ‘Solenzara’ (1962) (Dominique Marfisi / Catherine Darbal / Bruno Bacara / Enrico Macias) ile kendine gelirken Lale başucundaydı. İlerde hamilelikle sonuçlanacak kısa bir beraberlikleri olacak. Turgut da kediye ciğer emanet eder gibi “Burda kalmanı bana yardım etmeni istiyorum. Gazinoma, iyiliklerime, kötülüklerime, karanlık dünyama, (Lale’yi kastederek) her şeyime ortaksın” demişti.
Bu arada Paprika’yı ve Çergisini tanıyoruz. Rengârenk giysili Çingeneler. Yüzyıllar önce Hindistan’dan başlayan göçleri hâlâ devam ediyor galiba. At arabaları, çadırlar. Küpeli Arap Celal; Ayyaş Yaşar Şener; Hasan Ceylan; Falcı Aliye Rona; ‘Tek Göz’ (ama her sahnede göz bandının yeri değiştiği için hangi gözünün görmediği anlaşılmayan) Atilla Ergün; İspanyol paça pantolonlu kemancı Mestan. Ve elbette Gaddar. ‘Pırlanta gibi bir karısı var’ ama onun gönlü Paprika’da.
Paprika. Bir biber tarlasında dünyaya gelmiş. Bu yüzden biraz acımasız. “Kaderim bu benim. Sevgimi nefret olarak belirtmek zorundayım.” Çerçi’nin erkeklerini ‘birbirine katar sonra da kara kara düşünür’. Kazanana dudaklarını verecekmiş. Tek Göz’ü döven Gaddar umutla beklerken bıçak gibi bir yanıt alıyor; “Bana değil lan, bana değil. İçerde uyuklayan karına ispatla sen erkekliğini.”
Turgut bir ‘av partisi’nde Paprika’yı görür. Sonrası ‘Sürtük’ (1965/70) gibi. Karar vermiş onu şöhretli bir şarkıcı yapacak. Tek koşulu (niyeyse) ‘hayatına hiçbir erkek girmeyecek, hiçbir erkeği sevmeyecek’. Beklendiği gibi genç kızı Kadir’e ‘emanet eder’.
Plak anlaşması yapılır. Ama ortalığa atılan plaklar Neşe Karaböcek’in. Artık ‘meşhur bir yıldız’. Romanda sevdiği Rogi Jancsi’yi görmek için Budapeşte’ye giden Paprika’ydı (sf. 122–170). Filmde ise Gaddar, İstanbul’a geliyor. Bu yolculukta ‘şarap sarımsak kokulu, çürük dişli, tahta bacaklı 6 kişiyle yatmak zorunda kalan’ genç kızın başına gelenleri yaşamadığı için çok şanslı. “Besbelli, dünya erkeklerin, sırf erkeklerin dünyasıydı (sf. 132).” [Belki tesadüf, Gazino’ya geldiğinde Paprika ‘Hani Bir Gün Gelecektin’ (Teoman Alpay) şarkısını söylüyordu.]
İşin içine aşk karışınca verilen sözlere pek güvenmemek gerekiyor. Paprika ve Kadir beraber olurlar. Neyse ki Lale’nin hamileliğini olduğu gibi Turgut bunu da anlayışla karşılıyor. Doktor’un nikâh töreni sırasındaki itirazının sonucu ne oldu belli değil. Gaddar da hoşgörülü davranınca iki sevgili kavuşuyor. Ama son sahnede anlaşılmaz bir şey var. Kadir, Paprika için Çergi’ye gelmiş. “Oyuna geldik, aldattılar bizi” diyor. Ne ‘oyun’u ne ‘aldatılma’sı belli değil.


‘Werner Müller Orkestrası’nın ‘Gypsy!’ albümündeki ‘Les Deux Guitares’ (Two Guitars).
Kadir; “Son gecemiz bu. Ayrılmaya karar verdim. Gidiyorum yarın sabah.”
Lale; “Yine de konuşma, dinle beni. Her şeyim var. Param, şöhretim. Ayaklarıma kapanan bir yığın erkek. Ama ben yıllardır seni düşündüm. Seni bekledim. Gelecektin, geldin.”
Kadir; “Bir tesadüf karşılaştırdı bizi. İyisin, iyiliğini gördüm. Ama gene de benden cevap bekleme duygularına.”
Birkaç saniye sonra yatakta sarmaş dolaş olmaları Kadir’in sözlerini anlamsızlaştırıyor.
Türü: Duygusal  
 
Replikler
 
 
 HENÜZ FRAGMANI EKLENMEMİŞ
Google Video da ara
Youtube da ara
Vimeo da ara
Daily Motion da ara
İzlesene de ara
Vidivodo da ara
BU FİLMİ ONLINE İZLE
 
Diğer Sahneler
.....Sahnesi
..... Sahnesi
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.