Oyuncular Yönetmenler Filmler Replikler Belgeseller Videolar Türk Sineması
  Türk Sineması Oyuncuları  | A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
Dert Bende  (1973)-Renkli
Dram |
La Course Du Lievre A Travers Les Champs” filminin (1972) ‘La Course Du Lievre’ (Lai) melodisi. Tarık’ın Amerika’dan gönderdiği [aynı isimli romanda (Kerime Nadir) (İnkılâp Kitabevi) (Dördüncü baskı–1985).. Devamı
Yönetmen : Orhan Elmas
Senaryo Yazarı Muzaffer Arslan Bülent Oran Yapımcı Muzaffer Arslan Müzik Norayr Demirci Görüntü Yönetmeni Çetin Tunca
 
Oyuncular
Türkan Şoray
(1945-..)
Rol: Süreyya
 
Filmin Konusu
La Course Du Lievre A Travers Les Champs” filminin (1972) ‘La Course Du Lievre’ (Lai) melodisi. Tarık’ın Amerika’dan gönderdiği [aynı isimli romanda (Kerime Nadir) (İnkılâp Kitabevi) (Dördüncü baskı–1985) (Birinci basım–1972) ‘yeşil renkli’] yıldırım telgraf; “Cuma 16’da Pan American’la İstanbul’dayım. Sana kavuşmanın heyecanı içindeyim..”
Fatma ; “Nasıl olur, Bülent’le evleneceğimi yazmıştım ona..”

‘Kader Böyle İstedi’deki (1968) Nilüferlerin evi. Süreyya o gece gelin olacak ablası Fatma’ya yardım ediyor. İkisini de Erdoğan Esenboğa’nın seslendirdiği amcaları (romandaki adı Fahrettin) büyütmüş. Genç kız Konservatuvar mezunu. (Sonradan onu çocuklara iğne yapan bir hemşire olarak göreceğiz.) Müzisyen arkadaşı Durul’a ‘evet’ deseydi iki düğün bir arada olacaktı. Ama gönlünde başka biri, Tarık var. Amerika’dan gelen telgraf oynadığı küçük oyuna son veriyor.
Aylar önce. Fatma’nın (romanda yaş günü) partisi. Durul, piyanosu başında ‘Papatya’ (1943) (Necdet Koyutürk) şarkısını söylüyor ; “..Neden sanki öyle dudak büküyorsun//Yoksa açık söyle hiç mi sevmiyorsun.” Süreyya ve ‘Donanmanın en yakışıklı denizcisi’ yüzbaşı (ama üsteğmen üniformalı) Tarık, ‘Kahveci Güzeli’ (1968) filmindekine benzer bir çarpışma ile göz göze gelirler. “Böylece ilk aşkım, ömür boyu sürecek ıstırabım olmuştu.” Ancak ‘yıldırım aşkı’ ile bağlandığı delikanlı şimdilik ablası ile beraber.
Milyoner Sadık Bey’in (romanda Vehbi Yücesan’ın) oğlu Bülent, Fatma ve Tarık için şunları söylüyor; “Üç gün önce tanıştılar. Âşık oldular birbirlerine. Onu görünce unuttu beni. Bu gece ‘ya ben ya donanma’ dedim. O donanmayı seçti. Bilirsin sabırlıyımdır. Er veya geç evleneceğim Fatma’yla.”
Tarık’ın 3 (kitapta 6) ay eğitim için Amerika’ya gitmesi her şeyi değiştiriyor. Fatma, tekrar Bülent’le beraber olur. Süreyya, onun ayrılık mektubunu postaya vermez, ‘Sana Layık Değilim’deki (1966) Osman gibi davranır; “Çılgınca bir fikir geldi aklıma. Tarık’ı gurbet illerde umutsuzluğa düşürecek bu mektubu göndermeyecektim. Fatma’nın yerine ben yazacaktım..” ‘Gurbet iller, üzüntü, vazifeyi aksatma’ falan diyor ama asıl neden delikanlıya olan aşkı.
Fatma ve Bülent evleniyor. (Konuklardan biri de Muzaffer Bey rolündeki Ali Demir.) Tarık, Süreyya’nın ‘Kader Çıkmazı’ (1972) şarkısını söylediği düğün gecesi olanları öğrenir. Durul ‘En Son Hatıra’yı (Fehmi Ege) söylerken birbirlerine sımsıkı sarılmışlardı. Ama ‘beraber geçirecekleri yalnızca 24 saatleri var’. Çünkü delikanlının bir tatbikata katılması gerekiyormuş. “En son hatıram ilk günün sevinci//Kirpiklerinden yanağıma düşen küçük bir inci.”
Genç kız, sanki olacakları bilir gibi “Sana kavuştuğum gün seni kaybetmek kolay mı sanıyorsun” demişti. ‘24 saatin her saniyesini birlikte yaşarlar’.
Günler sonra gazetede Tarık’ın ölüm haberi; “Bir deniz subayımız şehit oldu.” Öz kıyım girişiminde bulunan talihsiz kadın hastanede hamile olduğunu öğrenir. Sonrası biraz ‘Kadın Asla Unutmaz’a (1968) benziyor. Fatma’nın çocuğu olmuyormuş. ‘Evliliğinin kurtulması için’ çocuk onun nüfusuna kaydedilecek. Çaresizlikle gelen karar; “Çocuğumun teyzesi olmayı kabul ediyorum’. Bebeğe, elbette, Tarık adını verirler.
İnşaat yüksek mühendisi olduğunu kitaptan öğrendiğimiz Bülent, Avustralya’daki bir baraj inşaatı için anlaşma yapmış. Süreyya çocuğunu 10 sene sonra görecektir. Bu sahnede ‘Sunflower’ (1970) (Henry Mancini) melodisi var.
Genç kadın kendisini müziğe ve kimsesiz çocuklara adıyor. Yılın annesi madalyasını aldığı gece oğlu Tarık’a kavuşur.
Türü: Dram  
 
Replikler
 
 
 HENÜZ FRAGMANI EKLENMEMİŞ
Google Video da ara
Youtube da ara
Vimeo da ara
Daily Motion da ara
İzlesene de ara
Vidivodo da ara
BU FİLMİ ONLINE İZLE
 
Diğer Sahneler
.....Sahnesi
..... Sahnesi
Ana Sayfa Unutulmaz Filmler Yönetmenler Oyuncular Replikler Videolar
Türk Sineması Yıla Göre Filmler   Kadın Oyuncular    
Film Posterleri Ad Sırasına Filmler   Erkek Oyuncular    
Haberler Yeni Eklenen Filmler   Saygıyla Anıyoruz...    
Bunları Biliyormusunuz?          
ReplikTv.com internet sitesi, Türk Sineması'na emeği geçmiş yüzlerce usta oyuncunun, rol aldıkları filmlerin ve binlerce repliğin hatırlatılmasını ve tanıtılmasını hedeflemiştir.
Kaynak gösterilerek yayınlanan yada yönlendirilen diğer sitelerdeki yanlış bilgilerden sorumlu değildir.Bilgi için info@repliktv.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.